Satılık Ev Almanın Püf Noktaları

Kimi insanlar için mülk duygusu oldukça önemli olan bir konu ve kendilerine ait evleri, arabaları olsun istiyorlar. Ki pek çok insan zaten çocukluğundan itibaren ama pembe panjurlu, ama ultra lüks bir daire hayal ediyor ve bu hayal insanları satılık ev arayışına itiyor.

Bireyler kendilerine ait bir ev sahip olduklarında kiraya para ödemek ve ev sahibi gerginliği yaşamak durumunda kalmıyor ki, bu işin en önemli avantajlarından birisi. Bir diğer neden ise kendi evlerinde özgürce, gönüllerinden geldiğince değişiklik yapabilmeleri ve kimselerin bu duruma karışmaması. Kimi zaman ev sahipleri, evlerinin duvarına çivi bile çakılmasına izin vermiyor zira. O yüzden de ev sahibi olmak ideal.

İyi Bir Ev Nasıl Olmalıdır?

Satılık ev ararken dikkat edilmesi gereken en önemli konu evin güneş alıp, almadığı. İyi bir ev güneş görmeli. Her ne kadar gündüzleri insanlar evde kalmadığı için neden önemli diye düşünülse de evin kışın sıcak olması ve yeterli düzeyde evde iken güneş alınması için son derece önemli.
İyi bir evde aranması gereken diğer bir önemli konu evin muhiti. Zira Türkiye’nin neresinde yaşanırsa yaşansın, konuma dikkat edilmeli. Ulaşımı kolay olmalı, çevresinde sosyal olanaklar olmalı ki boş vakitlerde, ya da hastalık gibi istenmeyen durumlarda her yere kolayca ulaşılabilsin.
Atalarımız ev alma, komşu al der ve bu sözde de ciddi bir haklılık payı vardır zira özellikle küçük yerleşim merkezlerinde sağlam bir kim yaşıyor araştırması yapılmalıdır.
Evin içinde mutlaka en az iki tuvalet bulunmalıdır ki misafirler geldiğinde onları ayrıca ağırlayabilesin.
Mümkün olduğunca ısı yalıtımı olan, içinde rahat yaşanılan ne çok büyük, ne çok küçük olan evler tercih edilmelidir.
Birinci katlar ve son katlardan ev almak ideal değildir. Her ikisinde de farklı sorunlar yaşanabilir. Ara katlar en ideal olan yerlerdir.

Ev İyi Bir Yatırım Aracı mıdır?

Satılık ev ararken insanın aklına böyle bir soru gelmesi son derece normal. Bu sorunun yanıtı ise oldukça basit eğer eviniz üstte belirtilen şartlara uygun ise ve çok yaşlı olmayan bir ev ise, iyi bakılmışsa gereken özen gösterilmiş ise elbette ev son derece sağlam bir yatırım. Özellikle konum son derece önemli

Satılık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Ev hayalinizi gerçekleştirirken sağlam bir araştırma yapmadan çokça satılık ev görerek, farklı alternatifleri değerlendirerek, geleceği düşünerek ev almanız işin temel püf noktası. Olayın maliyet kısımları da son derece iyi analiz edilmeli ve piyasa araştırması yapılmalı. Yani pat diye ev alımı yapılmamalı.