Satılık Daire  Hakkında Temel Bilgiler

Yaşam denen kısa yolculukta hemen her insanın kendince hayali vardır. Kiminin hayali gönlünce seyahat etmek, kiminin hayali evlenip sonsuza kadar mutlu yaşamak, kiminin hayali ise pembe panjurlu bir eve sahip olmaktadır.

İşte biz bu yazıda satılık daire arayan insanların bilmesi gereken konulara ana hatları ile bakacağız. Satılık daireler ne zaman alınır yani bir diğer ifade edile en uygun alınma zamanı hangi dönemlerdir, ev alırken aranması gereken kriterler nelerdir, satılık evlerin alınabileceği semtler nelerdir, hangi kattan ev almak idealdir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Sonuçta her mal, mülk alımında olduğu gibi bu işin de bir maliyet kısmı var ve kişi kendisini zarara çıkmayacak, uzun vadede karlı çıkacak biçimde yatırım yapmalı.

Satılık Daire Ne Zaman Alınır?

Satılık daire alırken canım ne zaman isterse, ne zaman o evi beğenirsem, kaybetmemek için hemen alırım diye düşünebilirsiniz ama durum elbette öyle değil.

Evet, belki o çok beğendiğiniz evi kaybetme riski ortaya çıkabilir ama ev almanın ekonomik boyutları düşünüldüğünde alınması gereken doğru zamanlarda evler alınmalıdır.

Yaz ayları ile kış aylarının ortalarında evlerin alınması idealdir. Ama tam yaz başlar iken, hem de kıştan ilkbahara geçerken ev alınması ideal değildir zira mevsimsel geçişlerin bir etkisi de fiyatlardır. Bu dönemlerde rakamlar otomatikman yükselir. O yüzden bu hususa özel özen göstermek gerekir.

Eğer evi kredi ile alacaksanız konut kredilerini sıkıca takip etmeli ve kredi faizlerinin düştüğü dönemlerde ev alımı yapmalısınız.

Satılık Daire Nereden Alınır?

Satılık daire alınması son derece ciddi bir iş. Dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlar:

Ev alırken alınan evin konumuna dikkat edilmeli. Muhit son derece önemli.
Ulaşım olanakları kolay olabilmeli.
Alınacak olan ev eğer tek katlı müstakil bir ev değil ise o zaman giriş katı ve çatı katından uzak kalınmalı. Mutlaka ara katlar tercih edilmeli. Ara katlar hem sıcak, hem daha güvenilir olur.

Satılık Daire Alırken Bilinmesi Gereken Diğer Konular

Satılık daire alırken kişi mümkün olduğunca kendi bütçesine uyan bir ev alabilmeli ve çok fazla kredi olaylarına girmemeli ama eğer mecburen kredi kullanılacak ise şu hususlara dikkat edilmeli: Öncelikle farklı bankalar farklı kredi faiz oranları uyguladığı için bankaların da iyice araştırılması gerekir. Banka konusunda bir diğer önemli olan husus ise konut kredileri alanında kendini kanıtlayan bankalardan birisi olması ve yerleşik, herhangi bir durum altında risk teşkil etmeyecek, güvenilir bir banka olması. Küçük ve fazlaca şubesi olmayan bankalardan olabildiğine uzak durulmalı. Fiyat konusunda da sağlam bir araştırma yapılmalı ve eğer bir emlakçı kanalı ile ev alınıyor ise ev için ödenecek yüzdeler bilinmeli.