Satılık Arsa Alınırken Bilinmesi Gerekenler

Mülkiyet duygusu insanların en temel duyguları arasında. İnsanlar kendilerine ait eşyalar, objeler olsun istiyor. Ev, araba, yat, yazlık gibi gereksinimleri olsun ya da olmasın sahip olma güdüsüne sahipler ve ekonomik güçleri elverdikçe de bunu gerçekleştiriyorlar.

Zira insanların herhangi bir mülke sahip olması aynı zamanda o kişiye güven duygusu veriyor ve kişi kendisini daha iyi hissedebiliyor. Yapılan araştırmalara göre insanlar ev, araba gibi yatırımların yanında satılık arsa ilanlarını da sıklıkla takip ediyor ve yine pek çok insan bu satılık olan arsalardan kendilerine en uygun bulduklarını kaçırmayıp, alıyorlar.

Arsa Nasıl Satın Alınır?

Satılık arsa alımı nasıl yapılır, süreç nasıl işler derseniz, onun da yanıtını en basit biçimiyle şu şekilde verebiliriz. Sonuçta arsa almanın da belli prosedürleri ve kuralları var ve Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmamak gerekiyor.

Öncelikle bu işlerden hiç anlamıyorsanız o zaman mutlaka bir bilene danışmanızda fayda var. Bu tür işler rastgele yapılamaz. İlk olarak alınmak istenin arsanın yeri, büyüklüğü ve özellikleri belirlenir. Bu özellikler, yer belirlenip, fiyat konusunda anlaşıldıktan sonra tapuya giderek arsa alımı gerçekleşir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en temel konu bazı arsaların tek sahipli bazı arsaların ise hisseli olduğudur, ileride satılması gereken durumlarda hisseli olanlarda sorun yaşanabileceği için, mümkün olduğunca tek sahipli olanlar tercih edilmelidir

Satılık Arsa Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satılık arsa alınırken alım yapılmadan önce dikkat edilmesi ve üzerinde önemle durulması gereken konular ise şunlar:

Kimi insanların farklı nedenler ile üzerinde haciz vb. olabiliyor ve haciz üzerlerindeki mülklere geliyor. Arsa üzerinde haciz var mı, yok mu emin olun ki sonradan başınız ağrımasın.
Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer husus gerekli vergileri falan ödenmiş mi, öğrenmemiş mi bilmenizde fayda var.
Arsayı görmeden asla almayın, fotoğraflarına, internet görüntülerine aldanmayın. Sonuçta dünyanın bin türlü hali var.
Yeni düzenlemelere göre arsanızın durumunu öğrenin ve tarla olmadığından emin olun.
Arsanın imar durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Her arsa imarlı olacak diye bir kaide yok ama siz alacağınız arsanın imarlı olmasına özen gösterin.

Bunları da Göz Ardı Etmeyin

Sonuçta ister üzerine ev yaptırın, ister İşhanı dikin satılık arsa alırken işin ekonomik boyutunu da ihmal etmeyin. Özellikle yatırım amaçlı olarak alıyor iseniz ileride para edebilecek arsaları, doğru zamanlarda yani yaz ve kış mevsimin orta dönemlerinde almaya özen gösterin. Yatırım yatırımdır ama bilgi, özen ve dikkat ister.