Sahibinden Satılık Ev Almanın İncelikleri

Kim kendisine ait bir evi olsun istemez ki? İnsanın kendisine ait bir evinin olması, kişiyi bir yerde özgürleştirir ve gereksiz yere kira parası ödemesini ortadan kaldırır.

O yüzden insanlar bazen banka kredileri ile bazen kendi olanakları ile ev sahibi oluyorlar. Bu evler bazen emlakçılar kanalı ile alınan evler iken bazen sahibinden satılık ev alınıyor. Nasıl olursa olsun, insanın kendisine ait bir evinin olması oldukça önemli olan bir husus ve her bireyin kendine ait bir evinin olmasını istemesi en doğal hakkı.

Sahibinden Satılık Ev Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Sahibinden satılık ev alırken ev fiyatlarını belirleyen temel unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Evin bulunduğu bölge: Türkiye’nin hatta dünyanın neresinde olursa olsun evin yerine göre fiyatlar değişiyor. Evin kentin merkezinde olması ya da kırsal bölgede yer alması evin rakamını belirleyen en önemli unsurların başında geliyor.
Evin büyüklüğünü: Bilindiği üzere çeşitli büyüklerde evler yer alıyor. Evin metrekaresi arttıkça rakam da otomatik olarak yukarı çıkıyor. Keza evin içindeki oda sayısı, balkon durumu gibi faktörler de rakamı belirleyen faktörler arasında.
Evin yaşı: Eğer alacağınız ev, tarihi bir ev değil ise sahibinden ev alırken alacağınız ev yeni yapım bir ev olmuyor. O yüzden de evin yaşı yükseldikçe fiyat düşüyor.
Evin özellikler: Burada söylenmek istenen şey, evin içinde yer alan dolaplar, ekstra bulunan banyo, tuvalet, kiler gibi unsurlar. Örneğin 3+1 iki farklı ev karşınıza çıkabilir ama bu evlerden bir tanesinde ayrıca kiler olarak kullanılabilecek oda, cam balkonlu bir bölüm, akıllı ev sistemleri gibi özellikler ayrıca varsa rakam da diğer eve göre daha yüksektir.
Evde kullanılan malzemeler: Banyo ve mutfak dolapları, kapı ve camların özellikleri evin rakamını yukarı ya da aşağı çeken faktörler.
Evin bulunduğu kat. Birinci katlar ve en üst katlar her zaman fiyat olarak daha düşük iken orta katların fiyatları daha yüksektir.
Evin cephesi: Güneş gören evler her zaman, kuzey cephesinde olan evlere göre pahalıdır.
Evin kat sayısı: Kim, evlerin dubleks, triplex olma durumları oluyor ki, o zaman da rakam yükseliyor.

Neden Sahibinden Ev Almalı?

İnsanların ev alırken başvurdukları yöntemler arasında emlakçılar, internet üzerinden alımlar ya da sahibinden satılık ev yöntemleri en çok tercih edilen yöntemler.

Diğer yöntemler ile kıyaslandığında sahibinden satılık ev almak hem çok daha güvenli ve risksiz, hem de komisyon ödenme durumu kalmıyor. Bizzat ev sahibi muhatap olmak ve gerekli görüşmeleri yapmak en sağlıklı ev alma yöntemi. Ama ben emlakçıya para öder, pazarlığımı onunla yaparım derseniz o da elbette sizin tercihiniz.

Bunları da Unutmayın

İnsanın kendisinin evinin olması son derece güzel bir duygu ama alırken sağlam bir araştırma yapılması, işin aceleye getirilmemesi ve üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Sahibinden satılık ev almak ise aracısız bir yöntem ve kafanıza takılan tüm soruların yanıtlarını ilk ağızdan anında öğrenme şansınız var.