Sahibinden Satılık Daire Almak Hakkında Her Şey

İnsanın kendisine ait bir mülkünün olması kişiye güven veren en temel unsurların başında gelir. Kimi zaman mülkün ne olduğu da çok önemli değil. O mülke sahip olmak aynı zamanda zorunlu durumlarda elinden çıkarılabilecek, paraya sıkışıldığında değerlendirilebilecek bir araçtır ki, kimse için yarının ne getireceği belli değildir.

O yüzden kişinin kendi mevcut gerçekliği içinde her zaman ev sahibi olması idealdir örneğin kişi ev sahibi olduğunda hem kiraya para ödemez, hem yatırım yaparak kendisini güvene alır, hem de ev sahibi ile uğraşmadan evini dilediğince dayar döşer.

Günümüzde ev alınmasında en sık başvurulan yöntemlerin başında sahibinden satılık daire almak geliyor zira aşağıda da oranları ayrıntılı olarak verileceği üzere kimi insanlar ayrıca emlak danışmanına para ödemek istemiyor.

Sahibinden Satılık Daire Çeşitleri

Sahibinden satılık daire alırken karşımıza çıkan temel daire tipleri şunlar:

  • Apartman Daireleri: Bu daireler adından da anlaşılacağı üzere kentin herhangi bir yerinde yer alan evler. 1+1, 2+1, 3+1 gibi değişik oda sayılarında olabiliyorlar.
  • Site İçinde Yer Alan Daireler: Belli bir güvenlik koruması olan yine apartman veya müstakil olarak site içinde yer alan daireler ki bunlar da tıpkı apartman daireleri farklı oda sayısına sahip olan daireler
  • Loft Daire: Son yıllarda bizde de son derece popüler olan bu daireler aslında eski bir Amerikan geleneği. Endüstriyel binalarının çatı katına dönüşmesiyle ortaya çıkan daireler son dönemlerde yeni inşaatlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Bu evlerin en temel özeliği minimalize bir yaşam tarzına göre tasarlanması
  • Rezidans: Yine son yılların gözde yapılarından birisi de rezidans daireler, Çok katlı binalarda ve otel konseptinde olan bu evlerin bulunduğu binalarda yok yok.
  • Müstakil evler: Dubleks, triplex tarzında bahçesi, havuzu olan daireler.

Emlakçıların Aldığı Komisyon Oranları

Sahibinden satılık daire almak isteyenlerin pek çoğu üstte de belirtildiği gibi emlak ya da yeni ifade ediliş biçimiyle gayrimenkul danışmanlarına para ödemek istemiyor. Cüda yapı yeni projesiyle size başka kapılar açmaktadır.Zira emlakçılık işi yapan insanlara yasaların öngördüğü oranda komisyon verilmesi gerekiyor.

Üstelik ev alırken, hem alan, hem de satan kişi bu komisyonu veriyor. Verilen komisyon oranı ise % 2 +KDV (%18) oluyor ki, bu rakam özellikle yüksek fiyatlı dairelerde ciddi rakamlar teşkil ediyor ki, her iki taraf için de bu durum istenen bir durum olmuyor.

Diğer Hususlar

Sahibinden satılık daire alarak hep o hayalini kurduğunuz eve kavuştuktan sonra sıra diğer işlere geliyor ki, sanırız işin en keyifli kısmı tam da orada başlıyor, dayaması, döşemesi, hepsi ayrı bir zevk ve bu ev sizin izlerinizi taşıyacak, sizin ruhunuzu yansıtacak ki, işin en güzel tarafı belki de bu. Cüda yapı ile hayallerinizi gerçekleştirin.