Sahibinden Satılık Arsa İlanları

Arsalar konumlarına bağlı olarak oldukça karlı yatırım araçları olabilirler. Eğer bir yatırım aracı olarak arsa satın almayı düşünüyorsanız sahibinden satılık arsa alarak karlı bir yatırım yapabilirsiniz. Sahibinde satılık arsa ilanları genlikle arsaların üzerlerinde veya emlak internet sitelerinde bulunur. Eğer arsayı nerden alacağınıza karar vermediyseniz emlak internet sitelerinde bulunan sahibinden satılık arsa ilanlarını incelemek sizin için daha uygun olacaktır. Ayrıca internetten arsa ararken size uygun olduğunu düşündüğünüz arsaların konu hakkında araştırma da yapabilirsiniz. Bu sayede bulduğunuz arsanın yatırımlık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer arsayı almak istediğiniz bölgeyi belirlediyseniz ve gezmeyi seviyorsanız o bölgede gezerek de arsaların üzerilerindeki ilanları arayarak sahibinden satılık arsa arayabilirsiniz.

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa satın almak oldukça zordur. Bunun nedeni ise maalesef kötü niyetli insanların özellikle arsa satışı esnasında dolandırmaya çalışmalarından dır. Bu nedenle sahibinden satılık arsa alırken dikkatli olmanız gerekir. En çok dikkat etmeniz gereken nokta ise size gösterilen arsa ile size satılan arsanın aynı olmasıdır. Bu yıllardır sıklıkla kullanılan bir dolandırıcılık yöntemidir ve maalesef birçok kişi bu duruma ancak tüm satış işlemleri gerçekleştikten sonra fark ediyor. Size gösterilen ve satılan arsanın aynı olup olmadığını anlamak için satış sözleşmesini imzalamadan önce noterle veya o çevrenin yerli insanlarıyla o arsa ve diğer arsalar hakkında konuşarak öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise arsanın tek kişiye ait olup olamadığıdır. Eğer arsanın ortakları var ise satış konusunda onlarda aynı fikirde olmalı ve satış sözleşmesini imzalamalılar. Bunun yanı sıra eğer arsayı kısa süre içerisinde satmak için alıyorsanız piyasa araştırması yapmanız gerekir. Aldığınız arsa ne kadar zamanda değerlenir ve satılma olasılığı nedir. Eğer satın aldığınız arsayı satmak değil üzerine bina yapmak istiyorsanız satın almadan önce imara açık olup olmadığını öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aksi takdirde arsayı satın aldıktan sonra bu sorunla karşı karşıya kalabilir ve zarara uğrayabilirsiniz.

Satış Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer size uygun olan sahibinden satılık arsayı bulduysanız geriye kalan tek şey arsanın satışını gerçekleştirmektir. Ancak sahibinden arsa alırken satış sözleşmesinde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Satış sözleşmesine sonradan ekleme veya düzeltme yapılamaması için hazır satış sözleşmelerinden alıp kullanmanız sizin lehinize olur. Eğer satış sözleşmesini el le yazarsanız sonrada ekleme veya düzeltme yapılabilir. Ancak hazır satış sözleşmesinde sadece boş alanları dolduracağınız için sonradan bir ekleme yapılması mümkün değildir ve bu nedenle de daha güvenlidir.