Sahibinden Kiralık Ev Kiralama Hakkında

Ev sözcüğü hemen her insan için ortak değerler ifade eden bir olgudur. Ev huzurdur. Ev sevdiklerinle rahatça vakit geçirdiğin yerlerdir. Ev kişinin kendisiyle kaldığı ve canı istemezse kimseleri almadığı yerdir ki, bunun için bazen evin büyük ya da küçük olması çok şey değiştirmez. Anahtarı size ait olan bir evin bazen büyük veya küçük olması da çok şey ifade etmez.

Nitekim uyuma ve barınma dışında kimileri için de sığınak duygusunu ifade eden evler bazen bize ait değildir ve farklı nedenler ile ev kiralanması gerekebilir. Sahibinden kiralık ev tutmak ise farklı nedenler ile son derece cazip olabiliyor.

Sahibinden Ev Kiralamak İçin Nedenler

Sahibinden kiralık ev tutulmasının temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir ama bunlar dışında da çok daha farklı nedenler elbette olabilir.

Ekonomik nedenler: Ekonomik nedenler derken elbette burada aracıların çıkarılmasından bahsediyoruz. Emlak danışmanlarının bir yıllık kira ücretinin %10 değerini kiracıdan alması, üstüne %18 KDV binmesi işin mali kısmı oluyor ve insanlar esktra olarak emlak danışmanlarına doğal olarak para ödemek istemiyor.
Ev sahibi ile doğrudan görüşme isteği: Aradan bir aracıyı çıkararak ev sahibi ile görüşmek, pazarlık yapmak, kafana takılan soruları direkt olarak sormak gibi konular da insanları böylesi bir karara itebiliyor.
Kişinin kendi işini kendisinin yapmasını istemesi: Bazı kişiler her işlerini bir nedenden dolayı kendilerini yapmak istiyor ve bazı hassasiyetler gösteriyor, bu yüzden de ortaya böylesi bir durum çıkıyor.

Ev Kiralama Kriterleri

Hayatın her noktasında olduğu gibi sahibinden kiralık ev tutarken de tutulacak eve dair temel kriterler var ki, eğer bunlara riayet edilmez ise uzun vadede ciddi sorunlar yaşanabiliyor. O yüzden baştan bu konulara dikkat etmek gerekiyor.

İşte o kriterlerden bazıları:

Öncelikle ister çocuklu, ister tek başına yaşansın, evin muhiti son derece önemli. Evi çok beğenebilirsiniz ama bu yetmez. Yaşayacağınız yerde sizin yaşam düzeyinde olmayan insanlar varsa, bu en azından girip çıkarken sizi rahatsız edecektir.

Tam da bu noktadan devam ile güvenliği yüksek olan binaları ve siteleri tercih edin. Özellikle sitelerin içinde güvenlik personeli olduğu ve kamera ile takip edildiği için sitede yaşamanın her zaman daha avantajlı olduğunu unutmayın.

Tutacağınız evin ne alt kat, ne de üst kat olmamasına özen gösterin. Zira her iki katta da ısınma sorunları var. Ayrıca alt katlar çok daha gürültüdür ve en üst katlarda da eğer asansör yoksa ya da asansör bozulursa yürümek kimi zaman zorlayıcı olabilir.

Ev sahibini de kriterler arasında sayın zira iyi bir ev sahibi yaşamı kolaylaştırır iken, kötü bir ev sahibi yaşamınızı cehenneme çevirebilir.

Ev Kiralamadan Önce Yapılması Gerekenler

Son olarak evi beğendiniz, koşullar uygun artık yapmanız gereken şey sahibinden kiralık ev tutma noktasında sizi zora sokmayacak bir kontrat yapmanız. Karşılıklı yapılan sözleşmede yıllık kira artış oranına dikkat edilmeli. Eğer depozito isteniyorsa, hangi şartlarda verilmeyeceği konusu net bir biçimde ifade edilmeli ve ayrıca ev sahibinin herhangi bir nedenle paranızı düzenli ödediğiniz müddetçe çıkaramayacağına dair ibareler mutlaka olmalı. Kontrat imzaladıktan sonra ise gönül rahatlığı ile taşınabilirsiniz.