Sahibinden Kiralık Deyince Akla Gelenler

Bazen hayat yolunda gitmez ve bizim kontrolümüz dışına çıkabilir. Zaten o meşhur sözde de dediği gibi, hayat biz plan yaparken başımıza gelenlerdir değil mi?

Örneğin çok güle oynaya satın aldığımız evi bir nedenle satmak veya kiralamak durumunda kalabiliriz zira o an için tek yapılması gereken odur. İstesek de istemesek de.

Ve tam o noktada sahibinden kiralık diye bir ilan asıveririz kiralanacak olan binanın camına. Kiralama deyince insanların aklına sadece ev gelmiyor tabi, bazen bir işyeri, hatta bazen bir tarla da olabiliyor. Yani arsa dışında insanlar her türlü mülkünü belli bir süre ile kiraya verebiliyor. Eğer sizin de bugünlerde böylesi bir kiralama gereksiniminiz var ise aşağıdaki yazdıklarımızı okumanızda fayda var.

Sahibinden Ev Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sahibinden kiralık ev tutmayı düşünen biri iseniz o zaman aşağıdaki yazdıklarımızı dikkate almadan ev kiralamayın. Yoksa sonradan istenmeyen durumlar ile karşılaşabilir ve zor durumda kalabilirsiniz.

Kiralanacak olan evin sizin beklediğiniz yeterliliklere sahip olup olmadığını iyice araştırın. Yani, bu ev sizin yaşayabileceğiniz özellikte olan bir ev mi? Oda sayısı yeterli mi? Eğer evde çok sayıda kişi yaşayacak ise o zaman bu evde yaşayacak olan kişilerin sayısına yetecek kadar oda var mı?
Evin yeri sizin için uygun mu? Bu da önemli. Ulaşım olanaklarını göz ardı etmemek ve işe, okula eğer kendi aracınız yoksa tek vasıta ile gidilebilecek yeterlilikte olmalı.
Evin fiyatı bölgedeki diğer evlere göre nasıl. Kimi zaman daha yüksek rakamlar verilebildiğinden iyi bir piyasa araştırması yapmakta fayda var.
Ev sahibi nasıl? Mümkün olduğunca ev sahibi hakkında araştırma yapın.
Kira kontratını okumadan imzalamayın ve size uymayan şartları kabul etmeyin.

Sahibinden Kiralık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sahibinden kiralık deyince akla ilk gelen kavram ev olmakla beraber iş yerleri de kiralanabiliyor ve bazen insanların işlerini kendi mülklerinde yapabilme olanağı bulunmuyor. Eğer uzun süreli bir ofis, büro, fabrika gibi bir yer kiralayacaksanız aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda var.

İşyerinin konumu, yapacağının kiralama da en önemli husus. Her iş, her yerde yapılmaz. Örneğin sizin bir kozmetik mağazanız olacak ise mutlaka insanların gelip geçtiği ana sokaklarda, köşe başlarında yani insanların görebileceği dikkat çeken bir yerde kiralama yapmanız gerekir.
Kiralanacak olan binanın özellikleri de yapılacak işe uygun olmalı. Eğer değilse ama konumu iyi ise o zaman sahibi ile görüşülerek yapılacak değişikliklerden kalıcı olanların parası kendisinden istenmeli.
Uzun süreli açılacak olması durumlarında yapılacak olan sözleşmeye yıllık zam artış oranları yasaların öngördüğü biçimde olacak şekilde bir madde konulmalı ki kimse zor durumda kalmasın. Yıllık belli bir zam yapılması yasaldır ama bu oranın kanunların altında ve üstünde olması istenmeyen durumdur.

Kiralama ya da Satın Alma Sürecinde Diğer Detaylar

Tüm bu hususlar dışında sahibinden kiralık konusunda insanların karşılıklı olarak kafalarına takılan bir şey varsa baştan sorulmalı ve her şey netleştirdikten sonra kiralama işlemine geçilmeli. Kiralama sırasında ev ya da ofis kiralayan kişide kurallara uymalı ve kendi mülkü gibi sahiplenerek yaşamalı. Azami özeni göstermeli.