Sahibinden Kiralık Daire Tutma Hakkında Bilgiler

İnsanların kendisine ait bir evinin olmasını istemesi büyük bir çoğunluğun hayali. Kiraya para ödemek kimi zaman insanlara haksızlık gibi görünüyor zira total olarak hesaplandığında insanların ev kirasına verdiği rakamlar ile rahatça ev sahibi olabileceği görünüyor ama kimi zaman bu değişik faktörlerden dolayı mümkün olamıyor.

Örneğin kişinin ekonomik gücü ev sahibi olmasına olanak vermiyor ve böylesi bir durumda kredi çekmek de çok cazip görünmeyebiliyor. Yine kişinin kendisine ait evi oluyor ama iş amaçlı, tatil amaçlı gibi nedenler ile belli bir bölgede kısa süreli yaşaması gerekiyor ki, bu durumda da kiralık daire bu insanlara cazip geliyor.

Daire kiralar iken sahibinden kiralık daire tutmak, gayrimenkul danışmanlarından daire tutmaya göre çok daha avantajlı oluyor zira altta belirtilen komisyon oranları gibi ekstra bir maliyet ortaya çıkmıyor.

Sahibinden Kiralık Daire İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

Ev benim değil, canım istediği zaman çıkarım olgusunu hemen hepimizin kapıldığı bir düşünce biçimi ama çok da sağlıklı olan bir düşünce tarzı değil. Zira kirasını ödediğiniz sürece o ev sizin ve ev kiralamadan önce özellikle sahibinden kiralık daire tutmadan önce bilmeniz ve düşünmeniz gereken bazı noktalar var. Onlara kısaca bakmak gerekir ise, öncelikle en önemli konu ev sahibi, o sizin muhtemelen nasıl araştırıyor ise siz de onu iyice araştırın ve hassasiyetlerini öğrenin. Bazı ev sahipleri fazlaca zorlayıcı olabiliyor ki, kiracının yaşamı kabusa dönüşebiliyor. O yüzden ev sahibi konusu oldukça önemli.

Bir diğer önemli olan husus, kira kontratı, okumadan asla imzalamayın ve olabildiğince ilk başlarda bir yıllık sözleşmeler yapın ama uzun süreli kontrat yapıyorsanız, yıllık kira artış oranlarını net bir biçimde baştan belirleyin. Eğer depozito isteniyorsa bunun da koşullarını beraber belirleyin.

Evi gezmeden asla kiralamayın ve evin size uygun olduğundan emin olun.

Gayrimenkul Danışmanlarının Aldığı Komisyon Oranları

Daire kiralanır iken emlakçılar ya da yeni ifade ediliş biçimiyle gayrimenkul danışmanları evin kiralanmasıyla beraber yapılan kontrat zaman ne kadar olursa olsun fark etmeksizin sadece evi kiralayan kişiden bir kerelik bir yıllık kira değerinin %10’u + KDV (%18) olarak alıyorlar. Bu oran yasalar ile hükme bağlı olarak değerler.

Yani yukarıda ki ifadelerden de anlaşılacağı üzere sahibinden kiralık daire alınırken böyle bir ücret ödenmiyor ama emlakçılar vasıtasıyla kiralama yapılır ise ev sahibi ücret ödemiyor, ödeyen taraf sadece mülkü tutan kişi, yani kiracı ama kimi zaman yüzdesel oran evi tutacak kişiye pahalı gelebiliyor. Sonuçta toplam kira bazında yüzde 10 son derece iyi bir değer ki, bu bile insanların sahibinden ev kiralamasına neden olabiliyor

Diğer Bilinmesi Gerekenler

Tüm bu doğrultulara istinaden artık sahibinden kiralık daire tutabilir ve içiniz rahat bir biçimde evinize geçebilir. Unutmayın parasını ödediğiniz sürece o ev sizin, o evin tadını çıkarın. Dostlarınızı ağırlayın, an gelsin sığınağınız olsun ve en önemlisi içinde huzur bulun, kendinizi güvende hissedin. Eve girdiğiniz andan itibaren de tüm yaşadıklarınızı kapının önünde bırakın ve evinizin keyfini çıkarın.