Kiralık Daire Kimler Tercih Ediyor?

İnsanların temel gereksinimleri var. Bu temel gereksinimlerinin başında da hiç şüphe yok ki, barınma gereksinimi geliyor. İnsanoğlu var olduğundan beri sokakta yaşaması hangi mevsimde olursa olsun mümkün olmadığından insanlar yaşayabilecekleri evler arıyor ve yaşıyorlar.

Kimi insanlar kendilerine ait bir evleri olsun istiyor ve beğendikleri evleri alarak bu evin içinde yaşıyorlar. Kimi insanlar ise kiralık daire ile barınma işini çözüyor.

İnsanlar bazen ekonomik sebepler ile, bazen mülkiyet duygusuna inanmadıkları için, bazen farklı evlerde yaşamak istedikleri için ki bu özellikle insanlar emekli olunca, farklı bölgelerde kısa dönemli yaşama isteğine bağlı oluyor, bazen de işleri gereği, kendilerine ait olmayan evlerde geçici süre ile yaşayabiliyorlar. Kimilerimiz için böylesi çok daha keyifli ve zevkli. Yani herkesin nedeni farklı

Kiralık Daire Çeşitleri

Kiralık daire deyip geçmemek gerekiyor zira kapsam oldukça geniş ve dünyanın her yerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de farklı kiralık daireler bulunuyor. Bu çeşitlere bakmak gerekir ise şunlar söylenebilir:

 

Müstakil olan evler: Bu evler normal tek katlı ya da dubleks tarzı olan hatta bazılarının içinde bahçe olan evler.

Yazlık evler: Sezonluk olarak kiralanan bu evler genellikle deniz kenarlarında ve tatil yerlerinde oluyor.

Apartman daireleri: 1+1, 2+1,3+1 farklı oda sayısında olan daire tipleri

Apart daireler: Bu tip evleri genellikle öğrenciler kiralıyor. Dayalı döşeli olarak içinde her türlü olanağın olduğu evler.

Rezidans daireler: Otel konforu ile hizmet veren, yüksek otel konforunda olan ama ne tam olarak otel, ne de tam olarak ev olan daireler.

Kiralık Daire Tutma Yöntemleri

Kiralık daire tutulması sonuçta çok kolay değil ve kimi insanların kapı kapı dolaşacak zamanları olmuyor. Özellikle titiz insanlar için durum biraz daha vahim.

Evet, böylesi arayışlarda kapı kapı dolaşmak da bir yöntem ama bunun dışında en sık başvurulan yöntemlerin başında elbette bu iş ile uğraşan emlakçılar geliyor. Emlakçılar farklı semtlerden farklı türde evleri, ev tutmak isteyen insanların beğenisine sunuyorlar. Böylesi durumlarda emlakçılar, hem mülk sahibinden, hem de evi kiralayacak kişilerden belli yüzdeler alıyorlar. Bu yüzdeler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre oluyor. Ne daha eksik, ne de daha fazla olması yasal değil.

Bir diğer yöntem ise, internetten üzerinden ev kiralama yöntemine gidilmesi. Ev sanal ortamda emlak siteleri üzerinden belirleniyor. Fiyatlar da bu sitelerde yazılı olduğundan beğenilen ve seçilen evde geriye kalan tek iş anahtarın alınması ve eve geçilmesi oluyor.

Kiralık Daire Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?

İnsanlar kiralık daire tutarken, kendi bütçelerine, kendi gereksinimlerine uyan evleri tercih etmeli ve işin tüm boyutlarını göz önüne almalı yani içinde yaşayacak kişi sayısına göre evin büyüklüğüne bakılmalı. Bunun yanı sıra güneş gören bir ev olması da son derece önemli. Ara katlar olması eğer apartman dairesi seçilecek ise ideal. Son olarak da içinde kendilerini iyi hissedecekleri, huzur bulacakları evleri tercih etmeli.